Linux Mint Üzerine DockerUI’nin kurulumu

Docker containerlarını  ve image lerini  daha rahat  görmek ve  bir container çalıştırmak için   hazırlanmış olan  UI leri  kullanabiliriz.  Docker  için yazılmış  en popüler 2  arayüz  var bunlar ; Shipyard  ve DockerUI dir. Ben  bunlarda  DockerUI ‘nin kurulumu  bu yazıda anlatacağım. Kurulum için  aşağıdaki  komutu komut  satırında çalıştırmanız  yeterli olacaktır.

docker run -d  -p 9000:9000 -v  /var/run/docker.sock :/docker.sock  crosbymichael/dockerui -e /docker.sock

Gerekli repository leri docker sizin yerinize DockerHub üzerinden indirecektir. Kurulum tamamlandırktan sonra  browser  dan  http://localhost:9000  linkini  açtığınızda  aşağıdaki  gibi  bir arayüz ile  karşılaşacaksınız.

Bu arayüz  üzerinde  container  ile ilgili  işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. (stop,start,kill vb.) . Bu  komut  ile  hem  DockerUI  kurulacak hemde çalıştırılacaktır. Docker servisini restart etmeniz durumunda  çalışmayacaktır.Eğer  DockerUI ‘nin herzaman çalışmasını istiyorsanız aşağıdaki  komut  gibi çalıştırınız.

docker run --restart=always -d  -p 9000:9000 -v  /var/run/docker.sock :/docker.sock  crosbymichael/dockerui -e /docker.sock

“–restart=always ”  flagını  ekleyerek  containerinizin  servisin  durumundan etkilenmesini engellemiş olursunuz.

Linux Mint  üzerinde DockerUI Kurulumunu  anlatan videoyu da  aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz.

Özge Ayaz Şef on 16 Ocak 2016 yazdı
Yorum Ekle
  • 0 Yanıt(lar)
  • Yanıtınız

    Cevabınızı göndererek Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarını kabul ediyorsunuz.