cannot run program cmd (in directory maven

windows 10 üzerinde kurulu olan Netbeans 8.2 IDE si üzerinde maven web programı çalıştırırken  “cannot run program cmd (in directory …” şekilinde bir hata ile karşılaştım. Bu hatayı gidermek için netbeans programının kurulu olduğu klasördeki conf ayarları üzerinde değişiklik yapılmalı. Öncelikle “C:\Program Files\NetBeans 8.2\etc” klasörü altında yer alan “netbeans.conf” dosyasını notepad++ programı ile açalım ve “netbeans_default_options” yazan satıra gidelim. “netbeans_default_options” satırının ilk hali aşağıdaki gibi dörünecektir.

  • netbeans_default_options=”-J-client -J-Xss2m -J-Xms32m -J-Dapple.laf.useScreenMenuBar=true -J-Dapple.awt.graphics.UseQuartz=true -J-Dsun.java2d.noddraw=true -J-Dsun.java2d.dpiaware=true -J-Dsun.zip.disableMemoryMapping=true”

Bu satıra “-J-Djdk.lang.Process.allowAmbiguousCommands=true” özelliğini ekleyelim ve son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

  • netbeans_default_options=”-J-Djdk.lang.Process.allowAmbiguousCommands=true -J-client -J-Xss2m -J-Xms32m -J-Dapple.laf.useScreenMenuBar=true -J-Dapple.awt.graphics.UseQuartz=true -J-Dsun.java2d.noddraw=true -J-Dsun.java2d.dpiaware=true -J-Dsun.zip.disableMemoryMapping=true”

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Netbeans IDE sini yeniden başlattığımızda aldığımız hatanın giderildiğini göreceksiniz.

İyi çalışmalar.

Kaynak:

Semiha Makinist Uzman on 26 Ağustos 2020 yazdı
Yorum Ekle
  • 0 Yanıt(lar)
  • Yanıtınız

    Cevabınızı göndererek Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarını kabul ediyorsunuz.